День пам’яті героїв Небесної Сотні

Кожного року 20 лютого в Україні вшановують пам’ять героїв Небесної Сотні. У 2024 році вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні буде відбуватися під лозунгом «Залишаємося гідними своїх героїв».

На дев’яту річницю Помаранчевої революції, яка була 21.11.2013 року, зібрався Євромайдан. Це було початком подій, які зараз відомі як Революція Гідності. Головною метою було повернення України на європейський шлях розвитку, вступ держави в правовий та економічний простір Європейського Союзу за допомогою укладання угоди про асоціацію з ЄС, яку відмовився підписати Віктор Янукович.

У ніч на 30 листопада стався жорстокий розгін протестувальників. Внаслідок зіткнень між українським народом і тодішнім режимом постраждали 112 активістів та 45 журналістів. Насильство, яке здійснила чинна влада, викликало значний спротив з боку громади. Вже наступного дня, 1 грудня, понад мільйон українців та небайдужих зібралися на Народне віче, що змінило хід історії нашої країни.

Протистояння між учасниками Революції Гідності та режимом тогочасного президента Януковича тривало понад три місяці. Протягом цього періоду центр міста став осередком масового протесту громадян, які виступали проти поточної влади та її антидержавної політики. Послідовники Майдану облаштували велике наметове містечко, розмістили в ньому пункти обігріву та медичні пункти, також була побудована сцена та барикади, організовані загони самооборони. Територія Євромайдану стала центром опору силовим структурам, що були важелями впливу поточної влади.

22 січня 2014 року вважається датою початку смертей на ЄвроМайдані. Саме тоді внаслідок вогнепальних поранень у сутичках у центрі Києва трагічно загинули активісти — вірменин Сергій Нігоян та білорус Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом, з очевидними слідами тортур, було знайдено тіло львів’янина Юрія Вербицького. До 18 лютого 2014 року кількість загиблих сягала 9 осіб. Протягом періоду з 18 по 20 лютого загинуло ще понад 80 протестувальників. Усі вони тепер є частиною славетного пантеону борців за незалежність й свободу України.

          Але днем пам’яті Небесної Сотні визнано саме 20 лютого 2014 року. Тоді під час сутичок у центрі столиці загинула найбільша кількість людей – 48. Разом з іншими 54 загиблими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013–2014 років і п’ятьма активістами ЄвроМайдану, які загинули навесні 2014 року, їх проголосили Героями Небесної Сотні. Серед загиблих героїв були люди всіх соціальних статусів, від пенсіонерів та студентів до успішних підприємців. Наймолодшому учаснику Майдану Назарієві Войтовичу було всього лише 17 років, а найстаршому Іванові Наконечному – виповнилося 82 роки.

         Тепер щороку 20 лютого — це не просто офіційна подія в календарі, а особливий момент, коли відбулася незворотна зміна у відносинах між владою і суспільством. Момент, коли зламалися старі корупційні шаблони та сформувалась чітка політика протидії спрямованості на Росію в зовнішньополітичному курсі. Ціллю Революції Гідності було досягнення свободи та демократії, й це коштувало нам кривавої жертви Героїв Небесної Сотні. Під час мирних протестів упродовж зими 2013–2014 років, які отримали назву Революція гідності, на ділянці Інститутської вулиці від Ольгинської вулиці до Майдану Незалежності стався масовий розстріл активістів Євромайдану. Загиблих від 20 лютого 2014 року героїв почали називати Небесною сотнею, а вулиця, де сталися найбільш криваві події того року, стала місцем вшанування їх пам’яті. Майже одразу після цього почали надходити пропозиції щодо перейменування вулиці на честь Героїв Небесної Сотні. 6 листопада та Київради 20 листопада 2014 року було ухвалено рішення перейменувати невелику частину Інститутської вулиці на Алею Героїв Небесної Сотні. Це рішення набуло чинності 30 січня 2015 року.

Гідність людини є однією з найвагоміших соціальних цінностей, закріплених у статті 3 Конституції України, разом з її життям, здоров’ям, честю, недоторканністю і безпекою. Визнання гідності кожної людини та її рівних і невід’ємних прав є фундаментальною основою свободи, справедливості та загального миру – що не одноразово проголошується в міжнародних правових актах. Право на самовизначення, гідність, честь та свободу є головними цінностями українців. Ці риси впродовж століть та часів об’єднують наших героїв – борців за свободу та незалежність України. Саме завдяки звитяжній боротьбі наших співвітчизників сталася Українська революція 1917–1921 років та повстання 1920–1930-х у Холодному Яру. Цими рисами вирізнялися бійці Української повстанської армії, учасники дисидентського руху, Революції на граніті, Помаранчевої революції та, наостанок, Революції Гідності.

Під час повномасштабної війни з Росією ми маємо частіше згадувати доленосні події тих днів, адже саме вони є символом нашої боротьби та нескореності. Сьогодні Майдан — це не лише назва місцевості,  це справжній символ Свободи для всіх громадян України. А Революція Гідності — наймасштабніший протест, який показав що вся країна може об’єднатися заради спільної мети: боротьби за свої права і демократичний європейський вибір.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *