16 травня 2024 року увесь Світ відзначає чудове та відносно молоде свято – День Вишиванки. Сьогодні, вишиванка – це не просто сорочка чи візерунок. Кожен її стібок свідчить про два роки стійкості, самопожертви та мужності у боротьбі за незалежність та мир.
Відзначати День вишиванки почали лише в 2006 році. Автором такої ідеї була студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. Спочатку, у цей день вишиті сорочки носила тільки невелика група студентів, проте згодом свято набуло популярності не тільки в Україні, а й за кордоном, ставши спочатку всеукраїнським, а згодом і всесвітнім.
Вишиванка – скарб українського народу. ЇЇ візерунки різняться залежно від регіону та історичного минулого його населення. Проте, незважаючи на таке різноманіття, усі різновиди орнаментів та символів гармонійно сплітаються між собою у єдиний генетичний код нації.
До Дня вишиванки викладачі Воронцова Олена Миколаївна, Кундас Вікторія Миколаївна, Алейнова Валентина Іванівна, Акулова Олена Миколаївна та студенти Акулов Олександр (гр. А-41), Сатаріна Даріна (гр. АБ-21), Іваненко Іван (АБ-21), Солоніна Вікторія (АБ-21), Мірошніченко Дмитро (АБ-21), Іваненко Анастасія (З-44) створили відеовітання всім, хто вважає вишиванку не просто одягом, а символом української культури.
1. (Воронцова О.М.) «Бережи українське – носи вишиванку!» – відомий вислів Лесі Українки став крилатим. Й справді, для українців вишиванка це не просто святковий одяг, це збереження цінностей та їх популяризація. Сьогодні разом з нами святкує близько 60 країн, а це мільйони українців, які роз`їхалися по світу, але не втрачають своє коріння, пишаються походженням і гордо одягають вишиті сорочки.
2. ( Кундас В.М.) Українська вишиванка має надзвичайно давнє походження. Численні дослідження свідчать, що вишите вбрання створювали ще до VI ст.. Проте, зразки української вишивки з тих часів, на жаль, не збереглися.
3. (Акулов О.) Щороку в Україні у третій четвер травня відзначають День вишиванки. У цей день прийнято одягати вишиванку і в такому вигляді відправитися у звичних справах.
4. (Рибалка Поліна) Вишивати національний одяг бралися тільки жінки, адже саме вони дарували виробу потужну позитивну енергетику, а вишиванка символізувала добро, вірність та любов. Це ремесло матері передавали своїм донькам, бабусі, онукам.
5. ( Сатаріна Даріна ) З українськими вишиванками пов’язано багато прикмет і повір’їв:
– як неділя, той сорочка біла;
– як мати рідненька, той сорочка біленька;
– шити сорочку починали у четвер – благополучний день тижня;
– першу сорочку дитині шили із полотна, в якому її хрестили;
– як є готова сорочка, то Бог милого швидко пошле.
6.( Алейнова В.І.) Вишивка хрестиком є найпопулярнішим швом, який використовують не лише у вишиванках, але й у інших вишитих виробах. Найчастіше хрестиком виконували елементи рослинного та геометричного характеру.
7. ( Іваненко Іван) Першим, хто поєднав українську вишиванку із буденним одягом став Іван Франко. Саме він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. В такому вигляді його можна побачити на 20-гривневій купюрі.
8. ( Солоніна Вікторія) У кожному регіоні України техніка вишивання, орнамент, традиційні кольори, якими вишивають сорочку є різними.
9. (Мірошниченко Дмитро) Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралась в одному місці, була зареєстрована у 2011 році у місті Рівне. У День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України.
10.( ) Сьогодні найбільш розповсюджені вишиванки білого кольору. А, наприклад, вишиванки чорного кольору у давнину одягали виключно чоловіки. Сині вишиті сорочки було прийнято одягати жінкам, що вже не планували народжувати, або ж маленьким дівчаткам.
11. ( Іваненко Анастасія ) Орнаменти з вишивки з кожним днем стають все більш популярними. Сьогодні їх втілюють не лише на сорочках, але й на будь-якому сучасному вбранні, на автомобілях та навіть “викарбовують” у вигляді татуювання.
12.(Акулова О.М. ) Вітаю з Днем Вишиванки! Бажаю щастя і міцного здоров’я! Нехай рідна земля вас захищає, охороняє від усіх бід і неприємностей, а головне – надає сил та натхнення для нових досягнень.
Режисер Олександр Ткачук разом з засновницею Дня вишиванки Лесею Воронюк, зняли документальний фільм «Спадок нації». У фільмі органічно переплетені дві площини. Перша – етнографічна – показує неймовірне різноманіття унікальних орнаментів, технік вишивки, крою, що залежить від регіону побутування сорочок. Друга – це історії людей, життя яких змінила вишиванка – врятувала, поєднала, стала символом нескореності чи останньою надією. Фільм знімався не лише в Україні, а в Канаді, Італії, ОАЕ та Німеччині.